Problemy ze spłatą zadłużenia dotykają coraz większej grupy Polaków zmagających się z niezwykle wysoką inflacją kosztów życia. Jeśli również Ciebie dotyczy przekroczenie terminu spłaty rat pożyczki, warto zastanowić się nad narzędziami, które mogą okazać się pomocne. W dzisiejszym artykule opowiemy o pożyczkach z refinansowaniem, które mają na celu wsparcie dłużnika w okresie przejściowych trudności przy regulowaniu zobowiązania. Na czym polega refinansowanie pożyczki? Kto może z niego skorzystać?

Co to jest refinansowanie pożyczki?

Rynek usług pozabankowych doświadcza skokowego rozwoju, a klienci coraz chętniej wybierają takie produkty jak pożyczki natychmiastowe czy pożyczki pod zastaw. Umowa o udzielenie finansowego wsparcia zawiera szereg zabezpieczeń i mechanizmów windykacyjnych, jakie mają ochronić wierzyciela przed stratami wynikającymi z niewypłacalności klientów. Jeśli jesteś pożyczkobiorcą i borykasz się z przejściową utratą płynności finansowej, z pewnością pragniesz uniknąć wysokich kar umownych za przekroczenie terminu spłaty. Najgorszym sposobem na zrealizowanie tego celu będzie wówczas unikanie kontaktu z wierzycielem. Warto podjąć rozmowę i przedstawić swoją sytuację, a być może uzyskamy odroczenie terminu lub zostanie nam zaproponowana inna forma rozwiązania problemu. Jedną z dostępnych metod pozostaje także refinansowanie pożyczki, szczególnie przydatne dla długu o krótkim terminie zapadalności. Co to jest refinansowanie pożyczki? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Refinansowanie chwilówek polega na zaciągnięciu kolejnego zobowiązania celem spłaty poprzednich wierzycieli. Takie zarządzanie długiem ma swoje uzasadnienie, jeśli chcemy kupić sobie dodatkowy czas na uregulowanie należności. Pożyczka refinansowa może zostać zaciągnięta u tego samego wierzyciela (jeśli ma on w ofercie podobną opcję) lub niezależnie od dotychczasowego pożyczkodawcy. Co ważne, refinansowanie chwilówek w firmach pozabankowych pozostaje dostępne także dla pożyczkobiorców z negatywną historią w BIK. Refinansowanie chwilówek nie może odbywać się w nieskończoność. Po kilku cyklach refinansowania dojdziemy bowiem do pułapu, którego nie przekroczymy tradycyjnymi metodami. Jeśli jednak dłużnik wykazuje zainteresowanie uczciwą spłatą zadłużenia, refinansowanie pożyczki zagwarantuje dodatkowy czas i pomoże poradzić sobie z przejściowymi trudnościami.

Refinansowanie pożyczek

Czy refinansowanie chwilówek jest zgodne z prawem?

Niektórzy klienci mogą się zastanawiać, czy refinansowanie pożyczek jest zgodne z prawem. Odpowiedzi na to pytanie udzielają również instytucje bankowe, działające w oparciu o zapisy ustawy. Pożyczka z refinansowaniemstanowi ofertę wielu banków, jednak dotyczy przeważnie kredytów hipotecznych, przyznawanych na wysokie kwoty. Refinansowanie chwilówek to domena prywatnych firm pożyczkowych, jakie prześcigają się w tworzeniu korzystnych ofert dla swoich klientów. Refinansowanie długu zostało wprowadzone do rzeczywistości kredytowej za pomocą ustawy antylichwiarskiej, która skupia się na ograniczaniu kosztów pozaodsetkowych. W przypadku kredytów hipotecznych, pożyczka plus refinansowanie może stanowić element konkurencyjnego rynku. Jeśli dłużnik znajdzie ofertę hipoteczną na atrakcyjniejszych warunkach, może ubiegać się o refinansowanie i zyskać lepsze parametry oferty na przyszłe lata. Refinansowanie długu jest zatem w pełni legalnym i praktycznym narzędziem dla dłużników, które warto mieć na uwadze przy obsłudze własnych zobowiązań. 

Refinansowanie pożyczki co to znaczy, dla kogo jest przeznaczone i kiedy będzie opłacalne?

Omówiliśmy pokrótce mechanizmy i podstawy prawne, jakim podlega refinansowanie pożyczki. Co to znaczy dla przeciętnego pożyczkobiorcy? Jak odzyskać refinansowania chwilówek i kto powinien zainteresować się tego rodzaju ofertą? Pierwszą grupą docelową dla ofert refinansowania chwilówek pozostają klienci, dla których spłata długu w terminie umownym okazuje się niemożliwa do zrealizowania. Oprócz wydłużenia terminu regulacji zobowiązania (zarówno w banku, jak i w firmie pozabankowej), pożyczka refinansowa przynosi jeszcze jedną zaletę – pozwala uniknąć negatywnych wpisów w bazie danych o kredytobiorcach. Jeżeli zatem wiesz, że Twoja sytuacja ekonomiczna uległa znacznemu pogorszeniu w trakcie obowiązywania umowy pożyczkowej, nie warto zwlekać z działaniem. Pożyczka z refinansowaniem stwarza efektywne mechanizmy do uniknięcia kar umownych i zyskania dodatkowych tygodni w harmonogramie spłaty. Nowy kredyt możesz także zaciągnąć na wyższą kwotę, która nie tylko pokryje roszczenia poprzednich wierzycieli, lecz również dostarczy zastrzyku gotówki na realizację codziennych potrzeb. Na koniec musimy jeszcze powiedzieć o kosztach refinansowania, jakie są związane z każdą tego rodzaju usługą. Pożyczka plus refinansowanie generuje dodatkowe opłaty z tytułu obsługi zadłużenia i zwiększenia ryzyka dla pożyczkodawcy. Ich wysokość może wynieść od kilku do kilkunastu procent wartości zadłużenia. Analizując oferty poszczególnych biur pożyczkowych, warto dokonać porównania cenowego i wybrać tę firmę, która oferuje atrakcyjne warunki cenowe i transparentne zapisy w umowie.