Harmonogram sesji bankowych może stanowić trudny orzech do zgryzienia dla osób, którym zależy na jak najszybszym zaksięgowaniu środków na koncie odbiorcy przelewu. Dla nagłych sytuacji stworzono mechanizmy płatności natychmiastowych, rozwiązujących problem weekendowego przestoju. Na czym polegają przelewy ekspresowe i jakie koszty są z nimi związane? Kto może z nich korzystać? Jak zrealizować taki przelew?
Przelew natychmiastowy – na czym polega?
Przelewem błyskawicznym nazywamy transfer pieniędzy zachodzący pomiędzy dwoma różnymi kontami bankowymi w bardzo krótkim czasie, niezależnie od pory dobowej czy dni tygodnia. Przelew natychmiastowy daje gwarancję, że środki pojawią się na koncie odbiorcy maksymalnie po kilkunastu minutach od uruchomienia transferu. Natychmiastowy przelew z konta na konto okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jak najszybszej realizacji wybranych celów. W gronie klientów banków zawsze znajdą się dłużnicy, którzy czekają z płatnościami ratalnymi do ostatniej chwili, zapominając o ustawienia stałego zlecenia przelewu. Grupa ta pozostaje szczególnie narażona na kary umowne wynikające z przekroczenia terminu spłaty rat. Przelew błyskawiczny pozwoli im dokonać płatności w ostatniej chwili przed upływem terminu. Oczywiście zasięg użyteczności przelewów błyskawicznych nie ogranicza się wyłącznie do sytuacji „kryzysowych” np. przelew ekspresowy w weekend pomaga w wykonywaniu szybkich zakupów w sklepie internetowym, a co za tym idzie – przyspiesza proces wysyłki towaru do klienta. Przelew błyskawiczny pozwoli także zamrozić ceny biletów lotniczych, szczególnie tych wynikających z promocji.
Jak wykonać przelew błyskawiczny?
Przelewy natychmiastowe wykonuje się dzięki narzędziom dostępnym w ramach bankowości elektronicznej, jakie udostępnia większość banków. Formularz dedykowany płatnościom jednorazowym zawiera specjalne pole, w którym należy zaznaczyć właściwą opcję.
Procedura wysłania przelewu błyskawicznego w niczym więcej nie różni się od przelewu na standardowych zasadach. Warto jednak mieć świadomość, że płatności błyskawiczne będą możliwe tylko wówczas, gdy bank odbiorcy jest uczestnikiem systemu przelewów natychmiastowych. W przeciwnym razie otrzymamy powiadomienie o odrzuceniu przelewu i będziemy zmuszeni do transferu pieniędzy w ramach zwykłej sesji bankowej.
Czy jest możliwy przelew natychmiastowy w weekend?
Przelewy natychmiastowe to usługa realizowana przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Przelew natychmiastowy w weekend jest jak najbardziej możliwy. To właśnie w sobotę i niedzielę ma miejsce intensyfikacja transferów natychmiastowych, dzięki czemu zaksięgowanie pieniędzy na koncie odbiorcy następuje w bardzo krótkim czasie. Weekendowe przelewy błyskawiczne stanowią niezwykle ważną usługę, skierowaną zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.
Ile kosztuje przelew natychmiastowy?
Z wykonaniem przelewu natychmiastowego wiążą się określone opłaty, których wysokość pozostaje zależna od wewnętrznych ustaleń danego banku. Ile kosztuje przelew natychmiastowy? Zdecydowana większość stawek opiewa na kwotę 4,99 PLN. Jest to wartość niezmienna – nie podlega zwiększeniu nawet przy dużych transzach finansowych. W przypadku oferty niektórych banków spotykamy się z możliwością zmniejszenia wymiaru opłat za przelewy natychmiastowe, pod warunkiem posiadania konta oszczędnościowego. Dla wybranej grupy klientów instytucje bankowe proponują tanie przelewy ekspresowe. Stosują przy tym różnorodne ograniczenia ilości takich przelewów w miesiącu lub wysokości transferowanych środków. Nawet jeśli nie przysługuje nam zniżka na przelew natychmiastowy i tak warto z niego korzystać. Wydatek oscylujący wokół 5 złotych jest niczym w zestawieniu z korzyściami, jakich dostarcza opcja wykonania przelewu błyskawicznego. Dotyczy to szczególnie weekendu lub późnego popołudnia. Warto zawczasu zainteresować się wewnętrznymi procedurami i opłatami dla przelewów błyskawicznych w swoim banku. Przygotuje nas to do skorzystania z tej oferty w różnych nieprzewidywalnych okolicznościach.