Odroczenie spłaty pożyczki – jak wygląda procedura?

Duża dostępność szybkich pożyczek na rynku zachęca do łatania dziury w budżecie domowym za pomocą długu. Kij ma jednak dwa końce i z każdą pożyczką wiąże się mniejsze lub większe ryzyko późniejszych problemów ze spłatą. Banki i pozabankowe biura pożyczkowe dostrzegły problem i stworzyły szereg mechanizmów, które pomagają uniknąć dotkliwej windykacji. Trudności w regulowaniu zobowiązań mogą przytrafić się każdemu i często są związane z ogólną sytuacją gospodarczą lub niekorzystnymi okolicznościami życiowymi. Jak wynegocjować nowy termin spłaty? Czy zmiana terminu spłaty pożyczki jest możliwe?

Czym jest odroczenie terminu płatności pożyczki?

Lista sytuacji, które mają destrukcyjny wpływ na finanse pożyczkobiorców, mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. Trudności mogą niestety pojawić się także w czasie spłaty zadłużenia, co znacznie ogranicza płynność i często prowadzi do niewypłacalności. Unikanie kontaktu z wierzycielami i nieregulowanie zobowiązań to najgorszy możliwy wybór w takiej sytuacji.

Wiele firm pożyczkowych wychodząc naprzeciw potrzebom klientów  posiada narzędzia w swojej ofercie, które pomagają klientom. Odroczenie spłaty pożyczki może przyjmować kilka form, w zależności od polityki biznesowej danej firmy. Wiele firm pożyczkowych stosuje możliwość rozłożenia całkowitej pozostałej do zapłaty kwoty pożyczki na raty poprzez rozciągnięcie kredytu w czasie. Zmiana terminu płatności pożyczki poprzez program ratalny okazuje się szczególnie przydatna dla osób, które w danym momencie mają problemy z płynnością finansową.

Warto mieć na uwadze, że osiągnięcie kompromisu z wierzycielem i spłata pożyczki w czasie pozwala na aktualizację historii kredytowej w BIK i KRD. Jeśli po określonym czasie dłużnik spłaci swoje zadłużenie na nowych zasadach, pozwoli mu to stać się znowu wiarygodna osobą na rynku finansowym. Nie rzuci cienia na wiarygodności pożyczkobiorcy.

Odroczenie spłaty pożyczki

Zmiana terminu płatności pożyczki – jak wygląda procedura wnioskowania?

Procedura ubiegania się o zmianę spłaty pożyczki nie należy do skomplikowanych. Większość biur pożyczkowych, takich jak serwis eksprespozyczka.pl, posiada wypracowane standardy w tego typu sytuacjach. Ubieganie się o zmianę terminu spłaty pożyczki jest możliwe wyłącznie na wniosek dłużnika, który ma obowiązek opisania swojej sytuacji i zasugerowania oczekiwanej formy i okresu prolongaty. Wniosek o odroczenie można złożyć online, korzystając z dedykowanego formularza lub wysyłając wiadomość email. W przypadku pożyczek na duże kwoty wierzyciele mogą wymagać okazania dokumentów, jakie udowodnią faktyczne trudności finansowe u osoby zadłużonej.

Decyzja o przyznaniu nowego terminu płatności pożyczki zostanie przekazana w trybie pilnym, mając na uwadze nieprzewidywalność i nagłość zaistniałej sytuacji. Zmiana terminu pożyczki jest zatem skuteczną metodą na legalne uniknięcie windykacji. Warto podjąć wysiłek negocjacyjny i dążyć do porozumienia z wierzycielem, który bardzo często wyciąga pomocną dłoń w stronę odpowiedzialnego klienta.