Odroczenie spłaty pożyczki – jak wygląda procedura?
Duża dostępność szybkich pożyczek na rynku zachęca do łatania dziury w budżecie domowym za pomocą długu. Kij ma jednak dwa końce i z każdą pożyczką wiąże się mniejsze lub większe ryzyko późniejszych problemów ze spłatą. Banki i pozabankowe biura pożyczkowe dostrzegły problem i stworzyły szereg mechanizmów, które pomagają uniknąć dotkliwej windykacji. Trudności w regulowaniu zobowiązań mogą przytrafić się każdemu i często są związane z ogólną sytuacją gospodarczą lub niekorzystnymi okolicznościami życiowymi. Jak wynegocjować nowy harmonogram spłaty długu? Czy odroczenie spłaty pożyczki jest możliwe?
Czym jest odroczenie terminu płatności pożyczki?
Lista sytuacji, które mają destrukcyjny wpływ na finanse pożyczkobiorców, mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. Trudności mogą niestety pojawić się także w czasie spłaty zadłużenia, co znacznie ogranicza płynność i często prowadzi do niewypłacalności. Unikanie kontaktu z wierzycielami i nieregulowanie zobowiązań to najgorszy możliwy wybór w takiej sytuacji. Jeśli nadchodząca rata okazuje się zbyt dużym wysiłkiem dla budżetu, warto skontaktować się z pożyczkobiorcą i omówić warunki, jakim podlega przewidziane w umowie odroczenie terminu płatności pożyczki.
Wiele firm pożyczkowych posiada tego typu narzędzia w swojej ofercie, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. Odroczenie pożyczki, zwane inaczej prolongatą, to nic innego jak zmiana terminów spłaty poszczególnych rat poprzez rozciągnięcie ich w czasie. Odroczenie spłaty pożyczki może przyjmować kilka form, w zależności od polityki biznesowej danej firmy. Wiele biur pożyczkowych stosuje zmniejszenie miesięcznego wymiaru płatności ratalnej poprzez rozciągnięcie kredytu w czasie. Zmiana terminu płatności pożyczki na drodze wydłużenia harmonogramu okazuje się szczególnie przydatna dla osób, które mają stałe dochody, jednak nie radzą sobie z aktualną wysokością raty.
Nagłe sytuacje (np. choroba lub utrata zatrudnienia) wymuszają wdrożenie innych działań. Kolejną propozycją staje się wówczas czasowe zawieszenie spłaty pożyczki, znane z systemu bankowego jako wakacje kredytowe. Odroczenie raty pożyczki o kilka tygodni lub miesięcy uwalnia zasoby finansowe klienta do poradzenia sobie z nieprzewidzianymi wydatkami, dając chwilową ulgę od zadłużenia.
Warto mieć na uwadze, że osiągnięcie kompromisu z wierzycielem i oddalenie pożyczki w czasie pozwala uniknąć negatywnych wpisów w BIK i KRD. Jeśli po określonym czasie dłużnik wróci do terminowego dokonywania spłat na nowych zasadach, chwilowa niewypłacalność nie wygeneruje żadnych formalnych konsekwencji. Nie rzuci cienia na wiarygodności pożyczkobiorcy.

Na czym polega zawieszenie spłaty pożyczki?
Częściowo na to pytanie odpowiedzieliśmy w powyższym akapicie, jednak warto dokonać rozszerzenia podanych informacji. Zawieszenie spłaty długu nie zawsze odnosi się do całości raty. Nie każdy potrzebuje pełnych wakacji kredytowych; niektórzy klienci będą usatysfakcjonowani odroczeniem pożyczki w części kapitałowej, zostawiając bez zmian spłacanie należnych odsetek. Ugoda z wierzycielem w tym zakresie sprawia, że pożyczkobiorca ma możliwość swobodnego działania w kwestii poprawy własnej sytuacji finansowe. Pożyczkobiorca zaś wstrzymuje się w umówionym okresie od uruchomienia procedur windykacyjnych.
Musimy jednak pamiętać, że zawieszenie długu nie jest tożsame z jego umorzeniem. Pominięte transze ratalne wrócą do dłużnika w przyszłości, przyjmując formę ustaloną w obustronnym porozumieniu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem pozostaje przesunięcie całego kredytu w czasie. Drugą opcją okazuje się utrzymanie dotychczasowego harmonogramu z zastrzeżeniem, że raty „wakacyjne” będą dodane do standardowych płatności, aż do ich całkowitego uregulowania.
Zmiana terminu płatności pożyczki – jak wygląda procedura wnioskowania?
Procedura ubiegania się o odroczenie spłaty pożyczki nie należy do skomplikowanych. Większość biur pożyczkowych, takich jak serwis eksprespozyczka.pl, posiada wypracowane standardy w tego typu sytuacjach. Odroczenie pożyczki jest możliwe wyłącznie na wniosek dłużnika, który ma obowiązek opisania swojej sytuacji i zasugerowania oczekiwanej formy i okresu prolongaty. Wniosek o odroczenie można złożyć online, korzystając z dedykowanego formularza lub wysyłając wiadomość email. W przypadku pożyczek na duże kwoty wierzyciele mogą wymagać okazania dokumentów, jakie udowodnią faktyczne trudności finansowe u osoby zadłużonej.
Decyzja o przyznaniu odroczenia terminu płatności pożyczki zostanie przekazana w trybie pilnym, mając na uwadze nieprzewidywalność i nagłość zaistniałej sytuacji. Odroczenie pożyczki jest zatem skuteczną metodą na legalne uniknięcie windykacji. Warto podjąć wysiłek negocjacyjny i dążyć do ugody z wierzycielem, który bardzo często wyciąga pomocną dłoń w stronę odpowiedzialnego klienta.